Jak odbudować koronę zęba?
- Szczegóły
Odbudowa korony zęba jest możliwa, nawet jeśli doszło do znacznych zmian czy uszkodzeń, np. ubytków próchniczych czy złamań. Jest to bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również dla przywrócenia prawidłowej funkcji zgryzu, gdyż korona — obok szyjki i korzenia — to główny element anatomiczny zęba. Kiedy naturalny ząb ulega zniszczeniu, warto zadbać o zastąpienie go sztuczną odbudową.
Kiedy niezbędna jest odbudowa korony zęba?
Do odbudowany naturalnych zębów stosuje się specjalne sztuczne wstawki, czyli uzupełnienie protetyczne. Dobór odpowiedniej metody zależy od kilku czynników, w tym m.in. specyfiki ubytku, ogólnej kondycji uzębienia, stanu korzenia zęba i kości, warunków zwarciowych, a także preferencji i możliwości finansowych pacjenta oraz decyzji stomatologa, podejmowanej na podstawie dogłębnej diagnozy.
Korona zębowa to najlepsze rozwiązanie, gdy doszło do takich problemów, jak np. rozległe złamanie zęba, zaawansowane ubytki próchnicze, deformacja zębów, nieprawidłowy zgryz. Pacjenci mogą też zdecydować się na wykonanie korony w przypadku, gdy estetyka ich uzębienia jest zaburzona.
Czym jest uzupełnienie protetyczne?
Korona zębowa to uzupełnienie protetyczne, które ma imitować naturalny ząb — zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności. Wyróżniamy kilka rodzajów koron zębowych, w tym: częściowe (pokrywają jedynie fragment zęba), osłaniające i całkowite.
Korony częściowe zakładane są na fragment żywych zębów. Są jednak stosunkowo rzadko stosowane ze względu na dość wysoką cenę i wątpliwy efekt estetyczny.
Najczęściej spotykane są korony osłaniające, które pokrywają naturalny ząb, odtwarzając jego wygląd, funkcje i wielkość. Z kolei korony całkowite mają na celu odbudowę zniszczonej korony fizjologicznej.
W zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane, korony dzielimy też na: metalowe, ceramiczne, akrylowe, kompozytowe.
Korona zębowa a licówki i implanty
Oprócz uzupełnień protetycznych w postaci sztucznych koron zębowych pacjenci (w uzasadnionych przypadkach) mogą zdecydować się też na licówki lub implanty zębowe. Licówki to cienkie płatki wykonane z akrylu, porcelany lub kompozytu, mocowane na odpowiednio spreparowany ząb od strony zewnętrznej. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku zdrowych, ale przebarwionych, ukruszonych lub drobno pękniętych zębów. Nie nadają się jednak przy większych uszkodzeniach lub przy ubytkach po wewnętrznej stronie zgryzu.
Z kolei implanty różnią się od koron zębowych mocowaniem. W przypadku implantu stosowane są specjalne wszczepy (sztuczny korzeń), które mocowane są do kości szczękowej lub żuchwy. Tutaj mamy więc do czynienia z nieco bardziej zaawansowanym zabiegiem, jednak otrzymujemy stałą protezę. Jest to najlepsze rozwiązanie dla pacjentów, u których doszło do utraty zęba wraz z korzeniem lub całkowitego bezzębia. Jest to także alternatywa dla tych, którzy nie chcą stosować wyjmowanych protez zębowych.